Düşük Kaliteli Sayfalar Kaldırılmalı Mı? Google Açıkladı!

Düşük Kaliteli Sayfalar Kaldırılmalı Mı? Google Açıkladı!

Google’dan John Mueller, web sitenizdeki hangi sayfaları gözden çıkarmanız gerektiği, neler uygulamanız gerektiğiyle ilgili bu hafta çok önemli açıklamalarda bulundu. Kaldırılması gereken sayfaları nasıl tespit etmeliyiz? Trafiği düşük olan sayfalar, bu anlamda nasıl değerlendirilmeli? Bu sayfalar da kaldırılmalı mı?
Türkiye’de pandemi döneminde, bizler de birçok canlı yayın aktivitesiyle tanıştık. LinkedIn’de aktif olanlar, artan Instagram canlı yayınlarını, hatta LinkedIn canlı yayınlarını takip etmişlerdir. 
Online konferanslardaki bu artış, dünyanın her yerinde yaşandı. Google’ın en önemli isimlerinden John Mueller de bu kervana katılanlar arasında. Geçtiğimiz günlerde, bir online konferansta John Mueller SEO açısından hangi sayfaların nasıl değerlendirilmesi ve nasıl işaretlenmesi gerektiğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Düşük trafik alan hangi sayfalar “noindex” işaretlenmeli? Hangi sayfalar için böyle bir aksiyon almaya gerek yok? 
Tüm cevaplar aşağıda… 

Düşük Trafiğe Sahip Sayfalar SEO Açısından Zarar Getirir Mi? 

SEO’da genel anlayış, düşük trafik çeken sayfalara hoş bakmaz. Bu yüzden, genellikle bu tür sayfaların web sitesinden kaldırılması önerilir. Aslında bu tür sayfaların düşük trafiğe sahip olması, bir nedenin sonucudur. Yani, asıl problem trafikle değil, sayfa kalitesiyle ilgilidir! 
Herhangi bir web sayfası, farklı açılardan bakıldığında, düşük bir kalite gösteriyorsa, trafiğinin az olması da gayet normal. İşte bu tür sayfaların ya “noindex” işaretlenmesi ya da kaldırılması önerilerinin sebebi de budur. 
Peki John Mueller bu konuna, neler söylemiş olabilir? O’nun cevapları, bir haber sitesi içindi. Ancak, değindiği noktalar birçok sektörü de kapsıyor. 
Konunun aklınızda daha kolay oturması ve somutlaşması için, ilk önce John Mueller’e ne sorulmuş ona bir bakalım…

Google Bir Web Sitesinin Kalitesini Nasıl Belirliyor?

Soru:
“Biz, haber içeriği ve haber makaleleri yayınlayan bir web sitesiyiz. Örneğin; günde 100 haber makalesi girdiğimiz oluyor. Aldığımız organik trafiğin %95’i, bu makalelerin yaklaşık 10 tanesinden geliyor! Geriye kalan yaklaşık 90 makaleden hiçbir verim alamıyoruz gibi görünüyor… 
Böyle olunca da aklımıza takılan bir soru var. Acaba Google, bu oranları fark edip, site kalitemiz için de olumsuz düşünür mü? “Bu site sadece %10 değerde kaliteli bir web sitesi…”, der mi? Böyle bir endişemiz de yok değil… 
Bu konuda neler önerirsiniz? Biz düşündük ki, bazı yerel haberler için, trafiği çok düşükse “noindex” işaretlemesi yapabiliriz. Böylece site kalitemiz artar? Siz ne diyorsunuz?”

John Mueller bu soruya cevap vermeden önce, Google’ın bir web sitesinin kalitesini nasıl belirlediğiyle ilgili genel bir açıklama yaptı. Bir haber sitesi olun veya olmayın, Mueller’in açıklamaları tüm siteleri kapsayan bir nitelikte! İşte John Mueller’in yukarıdaki soruya cevabı…
Cevap:
“Genel olarak, her bir sayfanın kendi içeriğine bakarak genel bir değerlendirme yapıyoruz. 
Bununla birlikte, sitenin tamamına göz attığımız bir anlayışımız da var. Site, fonksiyonel olarak nasıl çalışıyor? Kullanıcılar sitenin genel durumundan memnunlar mı? Sitedeki her bir fonksiyon, üzerine düşen görevi yerine getiriyor mu? Bunlara bakıyoruz… 
Bu anlamda, sorduğunuz soru aslında iyi bir soru. Çünkü evet, bazı sayfaları “noindex” işaretlemenizi tavsiye edebilirim…”

Bu genel açıklamanın ardından Mueller’in söyledikleri, haber siteleri odaklı cevaplar. Mueller, bir haber sitesindeki bir sayfanın kalitesini belirlemek için, trafik oranının yanlış bir ölçüm aracı olduğunu söylüyor. 
Ayrıntıları, yine Mueller’in ağzından verelim:
“Herhangi bir haber sitesi için düşündüğümüzde, çok sayıda makale yayınlamanız normal. Bununla birlikte, kısa bir süre için sadece bazı makalelerin yüksek ilgi görmesi de normal. Çünkü özellikle yerel haberler için bazı son dakika gelişmeler çok ilgi görür. 
Bu günlük başarıların sitenin tamamına yayılmamasını da yine normal karşılamak gerekiyor. Sorduğunuz sorunun cevabına gelecek olursak, böyle bir çerçevede, trafiği düşük olan makaleleri ya da sayfaları olumsuz değerlendirmemelisiniz!”

Mueller’in cevabı gayet açık. Eğer bir haber sitesiyseniz, yüksek kalitedeki bir içeriğin bir şekilde düşük trafik almasına şaşırmamalısınız. Düşük trafik, içeriği kalitesiz yapmaz! 
O halde, nasıl bir ayrım yapacağız? 

Sitemdeki Kaliteli Sayfalarla Kalitesiz Sayfaları Birbirinden Nasıl Ayırırım? 

John Mueller’e göre, kaliteli sayfalarla kalitesiz sayfaları birbirinden ayıran etmenler farklı! Yani, olay sadece trafik oranı değil! 
Örneğin; içerik okunması zor bir içerik olabilir. Dil kurallarına, yazım kurallarına uyulmamış olabilir. Her içeriğin yapısal açıdan kaliteli olduğu söylenemez. Türkçe’de akıcı konuşma, akıcı dil dediğimiz bir kavram var. Bazı yazarlar, yazılarını akıcı yazarlar. 

Peki somut olarak, bir ayrım yaparken nelere dikkat etmeliyiz o halde? 

Bu noktada, en kısa ve kesin cevap; içerik kalitesini genel olarak yüksek tutmak. İçeriklerin kalitesinde yüksek tutarsızlıklar olmamalı. Örneğin; bazı haber yazılarını Türkiye’nin en çok bilinen ya da saygı duyulan yazarlarından biri yazmış olabilir. Böyle bir yazarın içerisinde bulunduğu bir makaleler sayfasına, kötü yazarları da dahil etmek işleri zorlaştırıyor. Çünkü Google, yazıları kimlerin yazdığını da tek tek değerlendirmeye çalışıyor. 
Tutarsızlık varsa, bu da kötü bir sinyale işaret ediyor. 
John Mueller’in dikkat çektiği en önemli ayrıntı, kalite ile popülerliğin birbirine karıştırılmaması. Bir yazı çok kaliteli olabilir ama ilgi çekmeyebilir! Ağır bir konudan bahsediyordur. 
Diğer yandan, başka bir yazı çok eğlencelidir; ama kalitesi konusunda endişeleriniz olabilir. 
Eğer, kalitesi düşük içeriklerinizde “noindex” işaretlemesi yaparsanız, Google sizin sitenin genel kalitesini korumak için bir şeyler yaptığınızı görmüş olur. Ve size artı puanlama yapar! 
Sözün özü; “noindex” işaretlemesi yapacağınız ya da kaldıracağınız sayfaları seçerken kriteriniz içeriğin kalitesi olmalı. Popülerliği, tıklanma oranı değil; filtreleme yaparken, kriteriniz içerik kalitesi olmalı.Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim