Crawl Data Filtrelemesiyle SEO Hata Tespiti

Crawl Data Filtrelemesiyle SEO Hata Tespiti

Müşteri iç görüsü sizlere harika SEO stratejileri kazandırabilir. Big Data kavramının bu kadar çok konuşulduğu bir iş dünyasında data ve SEO birbirleriyle çok yakınlar! Peki crawl verilerini filtreleyerek, sitenizdeki problemleri nokta atışı yaparak tespit edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Crawl Data Analizlerinde Filtrelemenin Getirdiği Büyük Kolaylık!

İyi bir veri filtrelemesi yaptığınızda problemlere yol açan; sayfa önyüz tiplerini, o sayfaya ait problemli kısmı veya sorun yaratan “alt domainleri” kolayca keşfedebilirsiniz! Bildiğiniz gibi bir problemi ortadan kaldırmanın kimi zaman en zor kısmı, problemin ne olduğunu tespit etmektir! Bu tür filtrelemelerle problemin asıl kaynağını keşfedebilir ve doğru teşhislerle doğru tedavi yöntemleri geliştirebilirsiniz. 
Bu konuda tüm profesyonellerin kullandıkları yardımcı araçlar var. DeepCrawl ve Screaming Frog bunlardan sadece ikisi. Şimdi de bir örnekle işin pratik kısmına gelelim. 

İndekslenebilir Sayfalar

En temel, basit ama önemli bir filtreden bahsediyoruz. İçerikle ilgili karşılaşılan problemleri, Google’ın sürekli indekslediği, yani tarayıp okuduğu sayfalarınızda barındırmak istemezsiniz. Google bir sitenin kalitesine karar verirken, sitenin tümünü ele aldığı bir yaklaşım sergiler. Bu da, indekslenen her sayfanın tek tek dikkate alındığı anlamına geliyor. Bildiğiniz gibi Google zaman zaman Office Hours olarak nitelendirdiği bilgilendirici videolar paylaşıyor. Bu konuyla ilgili John Mueller’in tavsiyelerini paylaştığı videoya linkten ulaşabilirsiniz. 
Problem yarattığını keşfettiğiniz listeleri “indekslenebilir URL’ler” şeklinde filtrelediğinizde, üzerinde çalışmanız gereken URL’ler de önünüze gelecektir. 

Sonuç:

SEO’nun sunduğu veriler, birçok farklı alanda önemli avantajlar sağlıyor. Crawl verileri doğru değerlendirildiğinde, hem müşterileri daha iyi tanımak hem de sitenizdeki olası problemleri tespit edebilmek adına sizlere yol gösterici olabilir. Sizlerle yukarıda bu tekniklerin kullanılmasına ait sadece bir örnek paylaştık. Çünkü çok teknik ve ayrıntılı bir konu. Ancak konuyla yakından ilgilenen ve teknik donanıma sahip uzmanlar için bu önemli hatırlatmanın büyük faydalar getireceğinden eminiz.

 Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim