Google Yeni İçeriklerinizi İndekslemiyor Mu?

Google Yeni İçeriklerinizi İndekslemiyor Mu?

Google, yeni girdiğiniz içeriklerin aramalarda hemen görünmesi konusunda, problemler yaşıyor olabilir. Yeni bir içerik hazırladınız ve web sitenizde yayınladınız diye düşünelim. Doğal olarak beklentiniz, bu içeriğin bir an önce Google aramalarında görüntülenmesi olurdu değil mi? Bu konuda Google bazı problemler yaşıyor ama iyi haber şu ki, bu problemi sadece siz yaşamıyorsunuz. 
Wall Street, New York Times gibi, dev ve üstelik yabancı yayıncıları düşünün. Benzer problemleri bu yayıncılar da yaşıyorlar. 

Google Yeni İçeriklerin Hemen Görüntülenmediği Konusundaki Şikayetlerle İlgili Açıklama Yaptı

Google, Twitter’da, konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu: “Taze içeriklerin bir an önce indekslenmesi konusunda bazı problemler yaşadığımız doğru. Bu sorunla ilgili şu an çalışmalar yürütüyoruz. En kısa zamanda yeni bir güncelleme yapacağız.” 

Problem Nerede?

Yukarıda da bahsettiğimiz örnekler üzerinden ilerlersek, örneğin Wall Street ya da New York Times’ta yayınlanan yeni bir haber içeriği, Google Haberler kısmına oldukça geç düşüyor. 
Google’dan Danny Sullivan’a bu sorun özel olarak sorulmuş. O’nun tahminine göre bir tür filtreleme problemi yaşanıyor. Çünkü geçmiş tarihlerle ilgili haber içeriği veya içerik araması yaptığınızda da benzer bir problemle tekrar karşılaşıyorsunuz! Yani aslında, problemin kaynağı indekslemeyle ilgili değil, daha çok arama araçlarıyla ilgili teknik bir sıkıntı var. En azından, ilk tahminler bu şekilde… 
Google, geçtiğimiz yıl içerisinde de benzer bir problemle karşılaşmıştı. Fakat o dönemde yaşanan sıkıntının kaynağı indeksle ilgiliydi. 
Şu an siz de web sitenizdeki yeni içeriklerle ilgili benzer sorunlar yaşıyorsanız, yapabileceğiniz tek şey Google’dan haber beklemek! Çünkü henüz, sıkıntının kaynağı bile belirgin değil. 

Problem Tüm Sektörleri Kapsıyor!

Örnekleri Google Haberler üzerinden vermiş olsak da, sektör fark etmeksizin Google Aramalar için genel olarak aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durum, yayıncıların trafik oranlarını da doğal olarak negatif bir şekilde etkiliyor. 
Bu tür durumlarda Google oldukça hızlı hareket eder. Yani, sizin bu yazıyı okuduğunuz zamanda bile problem çözülmüş olabilir. Ama henüz resmi bir açıklamanın gelmediğini belirtelim. Yapabileceğiniz en doğru şey Google duyuru kaynaklarını takibe almak. Bunun en kolay yolu da Twitter hesaplarını gözlemlemek… 
Problemi ele alan SEO uzmanları, sürekli testler yapıyor ve incelemelerde bulunuyorlar. Google’ın şu an soruna yoğunlaştığı ve aksiyon aldığı, yapılan analizlerden ortaya çıkıyor. Yine de kesin bir görüş bildirmek için henüz çok erken. 
Web siteniz için hazırladığınız yeni içeriklerin de, çok yakın bir gelecekte bir an önce Google arama sayfalarında yerini alacağından emin olabilirsiniz.Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim