Google Arama İstatistikleri

Google Arama İstatistikleri

Bu yazımızda sizlerle Google’da yapılan aramalara dair çok önemli istatistikler paylaşıyoruz.

 1. Google.com üzerinde her ay gerçek anlamda kaç arama yapılıyor?

Her gün yaklaşık olarak bir kullanıcı aynı gün içerisinde günde ortalama 4 arama yapıyor. Amerika’ya dair başka bir istatistik Google’da her ay ortalama 40 ila 60 milyon arasında arama yapıldığını tespit etmiş durumda.

 1. Google’da arama yapılırken geçirilen süre ne kadar?

Arama yapılmaya başlanmasından, ilk sonuçların incelenmesine; ilgi duyulan birkaç sayfanın tıklanmasından sonra tarayıcıda geri dönülerek tekrar arama yapılması da dahil; kullanıcılar tüm bu işlemleri ortalama olarak 1 dakikada tamamlıyor.

 1. Gün içerisinde en az bir kez ve birden çok arama yapan kullanıcıların yüzdesi ne kadar?

Bu rakam oldukça şaşırtıcı. Yine Amerika için düşündüğümüzde, günde en az bir kez ve birden çok arama yapan kullanıcıların yüzdesi %15! Haftada en az bir kez arama yapanların yüzdesi ise %45. Ayda en az bir kez veya birden çok arama yapan kullanıcıların yüzdesi ise %68 olarak tespit edilmiş.

 1. Google’da yapılan aramaların tıklanmaya dönüşme yüzdesi ne kadar?

Google, tıklanma oranlarını kaydediyor ve bu konuda oldukça başarılı. Google’da bağımsız olarak yapılan aramaların yaklaşık %66’sı bir veya birden çok sayfanın tıklanması ile sonuçlanıyor. Bu anlamda, arama yapanların %34’ünün herhangi bir sayfayı tıklamadığını ifade edebiliriz.

 1. Adwords/ Ödemeli listeler’in tıklanma yüzdesi ne kadar?

Bu rakamın da beklediğimizden daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Google’da bağımsız olarak yapılan aramalarda, tıklama alan AdWords reklam destekli sayfaların yüzdesi sadece %3.4. Buna, yapılan her türlü aramayı dahil ettiğimizde oran bu kez %2.6’yı gösteriyor.

 1. Google’da yapılan aramalar sonrası Haritalar/Lokal Listeler hangi oranda tıklama alıyor?

Bu rakamlar, direkt olarak “maps.google.com” veya mobil araçlardaki “Google Maps” aplikasyonu üzerinden değil; Google.com üzerinden yapılan aramalara aittir. Bu oran, %0.9. Yani, %1’in bile altında.

 1. Google Knowledge Panel’in aldığı tıklama oranı ne kadar?

Bildiğiniz gibi Google’da bir şirket araması yaptığınızda, sağ tarafta bir kutu içerisinde birçok bilgi çıkar. İşte bu kutuya, çerçeveye “Google Knowledge Panel” deniyor. Bu panelin oldukça popüler olduğuna dikkatinizi çekmek istiyoruz! Ancak tıklanma oranları o kadar yüksek değil. Arama sonrası tıklamalardaki oranları yaklaşık olarak %0.5.

 1. İmaj bloklarının aldığı tıklanma oranı ne kadar?

İmajlar, bu raporun en şok edici sonuçlarını verdi! Farklı iki kaynaktan aldığımız sonuçlara göre, imajların tıklanma oranı %3 ila %11 arasında değişkenlik gösteriyor.

Araştırma sonuçlarını etkileyen faktörlerden biri, insanların imajlara daha çok ilgi göstermesi ve imajlarla daha kolay ve hızlı bir şekilde iletişime geçiyor olmaları. Sonuçları ve farkı etkileyen diğer önemli bir faktör de Google’ın verilerini “Görsellerde Göster” sekmesi dahilinde en çok etkileşim almış imajlara göre oluşturuyor olması.

Eğer imajlarınızın “Google İmajlar” sekmesinde neden yer bulmadığını merak ediyorsanız, dürüst olmak gerekirse, bunun nedeni imajlarınızın yeterince dikkat uyandırmaması. Bu konuda yapılmış araştırmalar da mevcut.

 1. Google’da yapılmış arama sonuçlarında YouTube videolarının oranı ne kadar?

Teknik olarak bakıldığında, Google’da bir video araması yapıldıktan sonra karşınıza başka bir sağlayıcıdan (Örneğin; Vimeo) video gelmesi zor. Bu yüzden Google’daki arama sonuçlarında YouTube videolarının yeri %99’u buluyor!

 1. Google Mağazalar”, hangi oranda tıklama alıyor?

Google’da yapılan tüm aramaları düşündüğümüzde, “Google Mağazalar”ın elde ettiği tıklanma oranı %0.55 olarak gösterilmiş.

 1. Google’da arama yaparlarken, kullanıcılar kaç kelime kullanıyor?

Tipik bir kullanıcının Google’da arama yaparken ortalama 3 kelime kullandığını söyleyebiliriz. Masa üstü kullanıcılar, mobil kullanıcılara kıyasla, daha fazla sayıda kelime kullanarak arama yapıyorlar. Ancak, genel olarak aralarında çok fazla fark olmadığını belirtelim! Bu da, kullanıcıların mobile yatkınlıklarındaki ilerlemenin önemli bir işareti.

 1. Bir soru sorarak yapılan aramaların yüzdesi ne kadar?

Bu sonuçlarda “Kim, ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl” gibi sorular dikkate alınarak araştırma yapılmış. Ortaya çıkan sonuç ise bu bahsettiğimiz soruları içeren aramaların yüzdesi yaklaşık %8Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim