Google Manuel URL Ekleme Aracını ve Diğer Yenilikeri Duyurdu

Google Manuel URL Ekleme Aracını ve Diğer Yenilikeri Duyurdu

1. Google arama çubuğuna, indekslenmesi için URL, yani link girişi yapabilirsiniz! Evet, yanlış duymadınız!

Google, arama çubuğuna link girişi yapabilmeniz için yeni bir alan açtı. Peki nerede derseniz, arama sonuçlarında. Bunun için Google’da “submit URL to Google” şeklinde arama yapmanız yeterli. Karşınıza çıkan sonuçları tıkladığınızda Türkçe açıklamalar da göreceksiniz.
Hatta sonuçlarda karşınıza gelen linki tıklamanız bile gerekmeyebilir. Google, size “Yeni bir web sayfanız mı var? Bizi bilgilendirin” başlığında bir sekme de açıyor. Bu sekmeye, web sayfanızı girebilirsiniz. 
Bu alana Google’ın indekslemesini istediğiniz herhangi bir sayfayı tanıtabilirsiniz. Ardından Google, bu girişi inceleyecek ve ilettiğiniz web sayfasının indekslenmeye değer olup olmadığına göz atacak. Tabii ki, Google’ın arama indeksine yaptığınız bu girişlerin sonuç sayfalarında mutlaka görüneceğinin bir garantisi yok. Fakat, denemeye değer! 

2. Google, yanlış bug raporlarını gidermek için çalıştıklarını ifade etti!

Google Search Console şu an, webmasterları da paniğe sokan hatalı bug raporları iletiyor. Çoğu zaman belirttiğimiz gibi, ilk tavsiyemiz paniğe kapılmamanız gerektiği. Çünkü hata sadece raporlara ait, yani sıralamanızı etkileyen bir durum söz konusu değil. Problem sadece raporlarda!
Bahsettiğimiz rapor, link raporu. 7 Nisan’dan beri Google Search Console link raporu “Gösterilecek data yok” şeklinde yanlış uyarılar gösteriyor. Eğer yakın zamanda aracın link verilerini kontrol ettiyseniz, buradaki bilgileri şimdilik dikkate almayın. 
Bu tür bir bug hatası aslında çok da şaşırılacak bir durum değil. Ayrıca, gerçek sıralamanıza dair hiçbir olumsuz etkisi yok. Google’ın sizi hiçbir linke sahip olmadığınız şeklinde algıladığını düşünmeyin.
Google’dan John Mueller: “Bu bizim farkında olduğumuz ve bilgimiz dahilindeki bir konu. Çok yakın zamanda problemi gidereceğiz.”, şeklinde açıklamada bulundu. 

3. Google, mobildeki görsel aramalarla ilgili “Benzer Öğeler Şeması”nı duyurdu!

Şu anda Google’daki mevcut görsel aramalar, az sayıda ürün grupları içeriyor ancak önümüzdeki aylarda bu ürün gruplarının sayısı artacak!
Şu anda mobil için Google imaj aramaları sonuçları ve “Android Arama” uygulaması “benzer öğeler” göstererek sonuç veriyor. (Örneğin; “yaşam stili” anahtar kelimeleriyle arama yaptığınızda ve beğendiğiniz herhangi bir görsele tıkladığınızda Google size ek ürün imajları tavsiye edebilir ve hatta nereden satın alabileceğinizi de…)
Google Görsel Aramaları’nda Ürün Müdürü olarak görev yapan Julia E., Google aramalar bloğunda; ürünlerinizin sonuçlarda gösterilmesi için sayfanızda “schema.org product metadata” ve ürünlerinizin uygunluğunu kontrol etmek için de “schema.org/Product markup” kullanmanız gerektiği tavsiyesinde bulundu. 
Biraz daha detaylandıralım:
Web sayfanızda sunduğunuz ürünlerin “schema.org product markup” ta işaretlendiğinden emin olun, imajınıza ait bir referans olmalı. Ürün adı, ürünün görseli, fiyatı ve hangi para biriminin geçerli olduğu bilgilerini biçimlendirmelisiniz. 
“Yapısal Veri Test Aracı”nı kullanarak ürün biçimlendirmelerinizin doğru formatta olup olmadığını test edin. 
Şu sorgu seçici ile görsellerinizi, görsel aramalarda kontrol edin: “site:sitenizinismi.com”. (Yani önce Google’a gidin, görsel aramaları seçin ve arama çubuğuna örnekteki gibi kendi site isminizi yazarak arama yapın, karşınıza sitenizdeki görseller çıkacaktır.) Ürün biçimlendirmesi doğru şekilde yapılmış sonuçları görmek için, sitenizdeki ürün görsellerinin üzerine gelip size gösterilen ürün bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Googlebot’un web sitenizi tekrar taraması, bir hafta kadar sürebilir. 
Bu biçimlendirme, aslında geçtiğimiz Aralık ayında aktifleştirildi; ama Google bu konuyla ilgili herhangi bir duyuru yapmamıştı. 
Google şu an, “benzer öğeler” gösterimine dahil olan ürünleri şu şekilde sıraladı: el çantası, güneş gözlüğü ve ayakkabı. Önümüzdeki aylarda ise “ev bahçe kategorisi” gibi ek ürün gruplarının da bu gösterime dahil edileceğini duyurdu.

 Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim