SEO Uyumlu İçerik Hazırlama Aşamaları

SEO Uyumlu İçerik Hazırlama Aşamaları

Başarılı bir SEO süreci için, SEO ve içerik birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bu yazımızda, SEO ve içeriğin tam uyumu ile ilgili en güncel teknikleri paylaşıyoruz. Organik aramalarda başarılı sonuçlar elde etmek için tamamen tecrübeye dayanan bu pratikleri hayata geçirmenizi öneriyoruz! 

Uzmanların bu konuda en çok üzerinde durdukları iki genel prensip var. Bunlardan bir tanesi, birçok yazımızda defalarca vurgulamış olduğumuz gibi, kaliteli içerik! Diğeri ise, güvenilir backlinklere sahip olmak. 

İş Akışı Entegrasyonu 

Söylediğimiz gibi, üzerinde durmamız gereken nokta, içerik süreçlerinin ve SEO süreçlerinin tam bir uyumluluk içerisinde yürümesidir. Bunun için de, her iki ekibin veya sorumlunun ortak bir iş akışı oluşturması gerekiyor. İçeriği üreten birimle SEO ekibi farklı iki departmana aitse, her iki departmanın iş akışı (görev takvimi vb.) birlikte hazırlanmalı. 

SEO Araştırmalarını ve Sonuçlarını, İçerik Üreten Birimle Paylaşın

SEO ekibi, henüz içerik üretilmeden, ilgili ekibi öncesinden bilgilendirmelidir. Kreatif ekibin, özgür bırakılması, yaratıcılıklarının önüne engel konulmaması tabii ki önemli. Fakat, SEO ekibinin onlara sunacağı araştırma sonuçları, içerik üretenlere katkı sağlayacaktır. Örneğin; anahtar kelimeler, sektörle ilgili niş araştırmalar…vb. 

Günümüzde, “içerik” kavramına yeni bir terim daha eklendi. O da “doğru içerik”! Doğru içerikten kastımız da, tahmin edebileceğiniz gibi; organik aramalarda başarı getirecek, SEO tekniklerine uyumlu içeriklerdir.

İçerik Üretiminde Rakip Analizi 

SEO uzmanı ekip, rakiplerin içeriklerini inceleyerek; en iyi sonuç getiren içerikleri analiz edebilir. Kullandıkları yardımcı analiz araçlarıyla; organik trafikte dikkat çeken sonuçlar ve en çok link kazandıran sayfalarla ilgili kreatif ekibi bilgilendirebilirler. 

Rakiplerin içerikleri, kreatif ekip için düşündüğünüzden daha hayatidir! Çünkü, rakip içerikler demek, yepyeni fırsatlar demektir! Organik trafikte başarı sağlamış içeriklerin başarısı, önceden kanıtlanmıştır. Bu da, potansiyel müşterilerinizin neyin peşinde olduğunu artık bildiğiniz anlamına geliyor. Web sitenizde, gözünüzden kaçan içerik başlıklarıyla ilgili eksiklikler olabilir. 

Rakiplerin en başarılı içeriklerini (içerik tiplerini) inceleyerek, aşağıdaki başlıklarda analizler yapabilirsiniz:

• En başarılı içerik formatları hangileri? (video, görsel ağırlıklı içerik…vb.)

• Spesifik SERP fırsatları (Snippets, bilgi kutucukları, karusel…vb.)

• İdeal içerik uzunluğu (ve yapısı). 

• Potansiyel promosyon fırsatları 

• İdeal ve alternatif anahtar kelime seçenekleri 

İçerik İçin Kullanıcı Analizleri 

SEO ekibi, kullanıcılarla ilgili bir analiz yaparak, içerik üreten kreatif ekibe bilgi sağlamalıdır. Bir anahtar kelime araştırması bile, size içeriklerde kullanılacak başlıklarla ilgili verimli fikirler sunacaktır. 

En çok başarı sağlayan anahtar kelimeler hangileri? Kullanıcılar en çok hangi başlıkların, içerik temalarının peşindeler? Anahtar kelimelerin aranma hacmi ne durumda? Veya ne tür bir rekabet edebilirlik oranına sahip? Bu ve benzeri birçok sorunun yanıtı, içerikler henüz üretilmeye başlanmadan önce mutlaka yanıtlanmalıdır. 

Kullanıcıyı Niyetini İyi Okuyun

SEOCU.COM’ da daha önceki birçok makalemizde yer vermiş olduğumuz gibi, içerik üretirken, odaklanmanız gereken en önemli nokta, kullanıcının niyetidir! Kullanıcılarınızı ne kadar iyi analiz ederseniz, üreteceğiniz içerikler de size bir o kadar başarı (trafik) getirecektir.Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim