Google Sıralama Faktörleri

Google Sıralama Faktörleri

Google’da Başarılı Olmanın Temel 3 Faktörü

SEO başarı faktörleri nelerdir? Bu yazımızda, başarı faktörlerinin temellerini açıklıyoruz! 

SEO başarısının temelini oluşturan bu faktörler kabaca 3 başlık altında toplanır:

1. Sayfa içi SEO

2. Sayfa dışı SEO (Off-the-page SEO) 

3. İhlaller (Uymanız Gereken Temel Kurallar)

Bu 3 başlık da kendi altında temel bazı alt başlıklar içeriyor.  

SEO başarısı için “Bütünsel” yaklaşım! 

Aslında, sağlıklı ve sürekliliği olan bir SEO başarısı için, yukarıdaki tüm faktörlere bir bütün çerçevesinde yaklaşmalısınız. Google’da en önde olmanızı sağlayan, sihirli ve tek bir faktör (formül) yok. 

Örneğin; sayfanız için çok etkili ve vurucu bir başlık seçmiş olabilirsiniz. Ama içeriğiniz yeterli kalitede değilse, harika bir başlık tek başına yetersiz kalacaktır. 

Benzer şekilde, yüksek sayıda link kazanmış olabilirsiniz (backlink), ama sizi link gösteren sitelerin kalitesi yine yetersiz olabilir. 

Olumlu anlamda ne kadar çok yol aldıysanız o kadar iyi. Olumsuz yanlarınızı da bir o kadar ortadan kaldırmalısınız. Kısacası, SEO bir bütündür! 

Sayfa içi SEO başarı faktörleri 

Sayfa içi SEO başarısı için, kontrol neredeyse tamamen site sahibinin (yayıncının, webmasterın) elindedir! Bunu bir fırsat olarak değerlendirin. Ne tür içerikler yayınladığınız önemlidir. Örneğin; içerikleriniz, arama motorlarıyla doğru bir şekilde iletişim kuran, doğru bir HTML kodlamasına sahip mi? Benzer şekilde, sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar, aradıklarına hemen kolayca ulaşabiliyorlar mı? 

Her iki tarafı da memnun eden bir site ve içerik yapınız olmalıdır. 

Sayfa dışı SEO başarı faktörleri 

Sayfa dışı SEO için, durum sayfa dışından biraz daha farklı. Bu kez, kontrolün çok azı sizlerde! Bu durum zaman içerisinde gelişti. Arama motorları, SEO başarısını dağıtırken, sadece site yayıncılarına güvenemeyeceklerini anladılar. Bu yüzden, tamamen bağımsız faktörleri devreye aldılar. 

Örneğin; bir site sahibi, kendisini veya içeriklerini, olduğundan çok daha farklı (kaliteli) göstermeye çalışabilir. Google, bu tür hileleri kabul etmez! 

SEO ihlalleri & penalty kavramı hakkında 

Google, ihlal etmenizi istemediği genel kurallar ortaya koyar. Bunu da farklı rehberler üzerinden site sahipleriyle paylaşır. Google’ın buradaki amacı özgürlüğünüzü kısıtlamak değildir. Tam aksine, herkes için fayda sağlayan bir hizmet vermek istiyor. İşte kurallar da bu yüzden var! 

Google sizden çok kaliteli bir SEO çalışması (arama motoru optimizasyonu) ister. Çünkü, o da hak ettiğiniz başarıya ulaşabilmeniz için çalışıyor! 

Bu rehber kurallarına uymazsanız ve Google’ı yanıltmaya çalışırsanız; Google bunu “spam” olarak algılar ve sizi “penalty” ile cezalandırır. Hatta, arama motorlarından tamamen (kalıcı olarak) silinebilirsiniz de! 

Markanız, kaliteniz, ürününüz…vb. Her neyse, olduğunuz gibi davranın. Google’ı yanıltmaya çalışmayın. Böylece, zaman içerisinde emeklerinizin karşılığını alacaksınız. 

Bu yazımızda, SEO başarı faktörlerini daha kolay anlayabilmeniz için, çok temel bilgiler vermek istedik. Aynı konuda, makalelerimiz daha geniş bir perspektifte devam edecek! SEO temelleriniz ne kadar sağlam olursa, detaylı bilgiler size bir o kadar başarı getirecektir.Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim