Yerel Aramalarda Güncelleme "Best" Filtresi Geliyor

Yerel Aramalarda Güncelleme

Daha önceki lokal aramalarla ilgili hazırladığımız SEO makalelerimizde de belirtmiş olduğumuz gibi; Google Haritalardaki hem yıldızlı puanlamalar hem de yapılan değerlendirme ve yorumlar yerel SEO açısından oldukça önemli! 
Gelen güncellemelerle birlikte görüyoruz ki bu SEO tekniklerinin önemi günden güne daha da artıyor. Google, yepyeni bir arama sonucu görünümü getiriyor. Eğer, yerel için yapılan aramalarda arama yapılan kelimelerde “En iyisi” (Best) veya “Harika” (Great) gibi kelimeler geçiyorsa, Google sonuçlarında yeni bir görüntüleme özelliği ile karşılaşacağız. Görünümde renk değişiklikleri de olacak.
Google, küçük işletmelere ilişkin arama kalitesine verdiği önemi artırmış gibi görünüyor. Kullanıcı yorumlarını ve yıldızlarla verilen puanlamaları daha da öne çıkardığı bu yenilik de bunun kanıtı. 
Artık Google’da örneğin “Ortopedi konusunda Kadıköy’de en iyi özel hastane” gibi bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan arama sonuçları daha farklı olacak. 
Arama sonuçlarında karşınıza çıkan Google Haritaların altında yıldız puanı en yüksek olan işletmeler, puanı daha düşük olan işletmelerle birlikte alt alta sıralı olarak görünecek! Her işletme için de web sitesi ve yön tariflerinin bulunduğu iki link görünecek. 
Türkçe’mizde de “Harika, en iyisi, mükemmel, çok iyi, önde gelen” gibi sıfatları, Google’da arama yaparken kullandığımızda, benzer sonuçlarla karşılaşacağız gibi görünüyor. Google bu konuda hangi Türkçe sıfatları seçecek, bunu zamanla öğreneceğiz. 
Halihazırda da Google’ın benzer bir gösterimi kullandığını söyleyelim, yani “En iyisi” “Harika” gibi ön belirleyiciler kullanmasak da Google bize yüksek puanlı ve iyi yorumlar almış işletmeleri gösteriyor. Aradaki fark, bahsettiğimiz yenilikteki ön filtreleme özelliği. Yani yıldız puanı 4’ün üzerinde olan işletmeleri ayrı olarak filtreleyecek gibi düşünebilirsiniz. 
Benzer bir puanlama sistemi bildiğiniz gibi Facebook’ta da var. O yüzden Facebook işletme sayfalarınızdaki yıldız puanlarını şimdiden dikkate almakta fayda var. 
Sıralamaları etkileyecek diğer faktörler, alınan yorumların hacmi olabilir. Çünkü yapılan testlerde, yorum sayısının etkisini tespit etmiş bulunuyoruz. Üzerine düşünülmesi gereken diğer bir nokta, yerel işletmelerin URL’lerde kullandıkları anahtar kelimeler. Bu anahtar kelimeler de “en iyi” “en çok tercih edilen” gibi öne çıkarıcı sıfatlar içerirlerse durum değişecek mi?
Google’ın lokal aramalar için getirdiği bu filtreleme özelliği henüz çok yeni olduğu için, kesin konuşmak için de henüz çok erken. Ancak kesin olan şu ki, tüm yerel işletmeler değerlendirme ve yorumlar konusunda aceleci davranmalı ve gerekli optimizasyonları sağlamalılar. 
Bu konuyla ilgili 15 Nisan’da yayınladığımız “Yerel SEO Ve Google My Business Teknikleri” yazımızı tekrar gözden geçirmenizi ve gerekli aksiyonları şimdiden almanızı öneriyoruz!Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim