Google Mobil Hız Güncellemesi Sıralamaları Nasıl Etkiledi?

Google Mobil Hız Güncellemesi Sıralamaları Nasıl Etkiledi?

Yakın zamanda, Google’ın yeni mobil hız güncellemesini sizlere duyurmuştuk. Peki, güncelleme sonrasında, mobil aramalara bakıldığında, sıralamalarda ne tür değişimler yaşanmış olabilir? Konuyla ilgili bir araştırma yapılmış ve işte cevaplar!

Güncellemenin Etkisi

Genel olarak bakıldığında, 9 Temmuz’da yapılan güncellemenin, mobil sıralamalarına henüz bir etkisi olmamış. Bahsettiğimiz araştırmada; 33.500 anahtar kelime, 1 milyon farklı arama sonuç sayfası analiz edilmiş. Hız güncellemesinin öncesinde ve sonrasında, sıralamalarda 30 sonuç kadar değişim yaşayan siteler incelenmiş. 

Genel Yorum, Henüz Bir Değişim Gözlenmediği Yönünde 

Bildiğiniz gibi “Google PageSpeed Insights” aracı; optimizasyon skoru, ortalama FCP ve DCL gibi veriler sunuyor. Bu terimler, sayfadaki içeriğin yüklenme hızıyla ilgilidir. Yine, yapılan güncelleme öncesi ve sonrasında, bu verilerdeki değişimler de masaya yatırılmış. 
İçeriklerin yüklenme hızındaki değişimlerle Google’ın sayfa hızı güncellemesi arasında bir korelasyon yok! Diğer yandan, Google, eğer bir mobil sayfa gerçek anlamda yavaşsa, bu sayfanın sıralamalarda kötü sonuçlar elde edeceğini açık açık dile getirmekten çekiniyor. Haliyle, webmasterlar bu ölçüm ve analizleri yaparken, tam anlamıyla spesifik metriklere erişemiyorlar. Yine de, dolaylı yollardan yapılan incelemeler, genel sonucu bu şekilde gösteriyor.
Birçok noktada, doğal olarak hem sayfa hızlarında hem de sıralamalarda bir değişim elbette yaşandı. Fakat, temel neden yapılan algoritma güncellemesi değil. 
Araştırmayı gerçekleştiren ekip, bir süre daha bu incelemelerine devam edecek. Belki de, beklenen sıralama değişimlerini görmek için henüz daha çok erken.Yorum Yazın

Profesyonel destek için iletişime geçin. İletişim